Fot. Archiwum prywatne Daniel Makowski

Nie ma przypadków

Daniel przez kilka lat szukał swojej drogi w życiu. Zaczął się kształcić, inwestować w wiedzę, brać udział w branżowych konferencjach. Przypadek sprawił, że podczas jednego z wyjazdów trafił do pokoju z Pawłem Albrechtem, który był prelegentem i gościem specjalnym wydarzenia. Panowie polubili się, mimo początkowych różnic w podejściu do inwestowania.

Młody przedsiębiorca nie widział jeszcze wtedy szerokich możliwości i potencjału płynącego z nieruchomości. Paweł wytłumaczył mu czym się zajmuje, ale nie naciskał, aby nowy znajomy poszedł tą samą drogą. Czas jednak pokazał, że ziarenko zostało zasiane.

Rok później, Daniel zapisał się na swoje pierwsze szkolenie z nieruchomości. Były to Warsztaty z Gotowców Inwestycyjnych i Podnajmu, które odbywały się we Wrocławiu w październiku 2018 roku. Miesiąc później wziął udział w Akademii SourcinguTM, następnie w warsztatach zaawansowanych. Po tej dawce wiedzy, młody kursant nie miał już wątpliwości w co zainwestować swój kapitał.

Do tej pory załatwiałem ciężkie kredyty, ciężkim ludziom i dostawałem za to wysoką prowizję. Zainteresował mnie fakt, że w nieruchomościach przy zaangażowaniu niewielkiego kapitału zarabia się duże pieniądze. Można budować wartościowe produkty inwestycyjne, tworzyć bezpieczne lokowanie kapitału dla inwestorów, a nie wciskać ludziom kredyty. Postanowiłem się tym zająć na poważnie”.

Fot. Archiwum prywatne Daniel Makowski

Nieruchomości drogą do realizacji marzeń

Chęć szybkiego zbudowania przychodu pasywnego była powodem, dla którego Makowski zmienił dotychczasową branżę na nieruchomości.

„Od dawna marzyłem o biernym zarabianiu pieniędzy. Chciałem żyć w ciepłym kraju, spędzać dzień na plaży i pomnażać kapitał, gdy leżę z laptopem pod palmami. Nieruchomości dają taką możliwość.”

Obecnie inwestor skupia się tylko na nieruchomościach, a w portfelu inwestycyjnym ma wraz ze wspólnikiem: 30 gotowych mieszkań w podnajmie, 250 najemców, 4 lokale w procesie remontowym.

W podnajmie obraca własnymi pieniędzmi, a przy gotowcach inwestycyjnych kapitałem zewnętrznych inwestorów. Zainteresował się także flipami. Pierwsze mieszkanie w celu szybkiej sprzedaży kupił za 150 tys. zł, wyremontował za 70 tys. zł, a sprzedał za 300 tys. zł.

Pierwszy gotowiec został kupiony przez Daniela za pieniądze inwestorów w cenie 215 tys. zł, wyremontowany za 80 tys. zł, a sprzedany za 440 tys. zł.

Branża nieruchomości dała inwestorowi nie tylko pieniądze, ale także przyjaciół.

Mam świadomość, że przy mojej wiedzy teoretycznej i praktycznej nie muszę już uczestniczyć w szkoleniach, ale chcę. Gdy wejdzie się w to środowisko to naturalnie rozwija się horyzonty i chce się przebywać w tym gronie. Dlatego ciągle biorę udział w spotkaniach, wartość networkingu jest dla mnie bezcenna” – mówi Daniel Makowski.

Fot. Archiwum prywatne Daniel Makowski

Proces remontowy

Przedsiębiorca ze Szczecina podkreśla, że z domu wyniósł szacunek do fachowców i ciężkiej pracy. Sam jednak zauważa, że na rynku trudno o kompetentną i zaufaną ekipę.

Przeszedłem przez szereg problemów remontowych, które spowodowali podwykonawcy. Począwszy od krzywych ścian, zamokniętego materiału, krzywo położonych płytek, przez wadliwe instalacje, aż do niestabilnie postawionych ścian działowych!”

O tym, jak postępować z fachowcami, inwestor uczył się m.in. na Warsztatach z remontów Albrecht International.

„Dzięki wiedzy teoretycznej uniknąłem wielu kosztownych błędów, ale nadal zdarzało mi się naciąć na kogoś nieuczciwego. W takich sytuacjach nie płacę za źle wykonaną pracę i zwalniam ekipę.”

Inwestor zniechęcony negatywnymi doświadczeniami z fachowcami, postanowił skompletować własne procedury remontowe i checklisty.
Dzięki wyznaczeniu wysokich standardów i dobieraniu odpowiednich wykonawców ma pewność, że praca zostanie wykonana na odpowiednim poziomie w określonym terminie. Docelowo chce mieć dwie grupy remontowe na stałe, które będą pracowały równocześnie na kilku inwestycjach.

Rola sportu

Upór, konsekwencję w działaniu i dążenie do celu Daniel wytrenował na sportowej macie. Inwestor od blisko dekady trenuje sporty walki. Brazylijskie jujitsu to ulubiona dyscyplina byłego sprzedawcy kredytów.

„Treningi pomagają mi ćwiczyć charakter, a wizyty u psychologa sportowego usystematyzować myśli. Dzięki temu mam w swoim życiu ekspertów, którzy pomagają mi odkryć, które schematy postępowania mogę poprawić, aby osiągać lepsze wyniki w życiu prywatnym i w biznesie”.

Fot. Archiwum prywatne Daniel Makowski

Okazja inwestycyjna

Mieszkaniem, które okazało się dobrą okazją inwestycyjną dla Daniela jest lokal w kamienicy w centrum Szczecina. Nieruchomość o powierzchni 91,5m2 została podzielona na trzy kawalerki o powierzchni 15m2, 15m2, 18,5m2 oraz oddzielne mieszkanie dwupokojowe o metrażu 43m2.

Szczegóły dotyczące inwestycji znajdziesz w tabeli pod zdjęciami mieszkania.

Fot. Rzut gotowca inwestycyjnego

Informacje dotyczące mieszkania (gotowiec inwestycyjny)

Kraj Polska
Miasto Szczecin
Lokalizacja ul. Wojska Polskiego, centrum miasta
Typ nieruchomości Kamienica
Piętro 3 piętro bez windy
Metraż 91,5 m2
Układ Jeden poziom
Układ przed adaptacją Mieszkanie trzypokojowe
Układ po adaptacji Przerobienie mieszkania na 4 odrębne, samodzielne lokale. Każdy z nich ma swoją łazienkę, kuchnię, oddzielną wentylację oraz osobne wejście / 3 kawalerki (o powierzchni 15m2, 15m2, 18,5m2) oraz mieszkanie 2-pokojowe o metrażu 43m2
Koszt remontu i wyposażenia 155 000 zł
Czas trwania remontu 4 miesiące
Kwota sprzedaży 660 000 zł
Czas zwrotu z inwestycji 12,5 roku
Liczba lokatorów 6 osób
Przychód miesięczny 5500 zł
Dochód roczny z lokalu dla inwestora Dla inwestora 52 800 zł (miesięcznie 4400zł). Umowa podpisywana na 5-10 lat
Kwota za zarządzanie z gwarancją czynszu 13 200 zł / rok
Finalny miesięczny zysk 4400 zł
Spacer wirtualny

https://my.matterport.com/show/?m=HsrMsgNtcuU

Dodatkowe informacje

Stan prawny: Pełna własność z udziałem w gruncie, mieszkanie wolne od zadłużeń i obciążeń, własność KW, ulica jest objęta planami rewitalizacji

Siła rodziny

Daniel inwestuje w nieruchomości, aby zapewnić dobrą sytuację materialną sobie oraz rodzinie. Jako młody ojciec, stara się świadomie wydzielać czas na pracę.

Doszedł do momentu w którym zaproponował swojemu tacie odejście z etatu i zatrudnienie u niego w firmie. Dzięki temu jego ojciec zarabia więcej, niż w poprzedniej pracy, a równocześnie wspiera syna i jest jednym z filarów jego firmy.

Poprosiłem tatę o zarządzanie zespołem remontowym. Ma wiedzę jak to robić i doświadczenie przy wykańczaniu wnętrz. Jednak najważniejsze jest dla mnie bezgraniczne zaufanie, którym go darzę. Razem tworzymy zgrany team. Dzięki temu, że mamy obecnie ok.30 nieruchomości to wysyłamy naszym inwestorom ponad 100 tys. zł miesięcznie.”

Przedsiębiorca chce przed 30 rokiem życia wypracować takie procesy w firmie, aby za kilka lat mógł skupić się już tylko na rodzinie i branżowym networkingu.

Fot. Archiwum prywatne Daniel Makowski

Kontakt

Daniel Makowski zaprasza do kontaktu. Jeśli chcesz porozmawiać o informacjach zawartych w artykule, o rynku nieruchomości, poradzić się, nawiązać współpracę albo masz dostęp do okazji inwestycyjnych lub chcesz kupić gotowiec inwestycyjny to napisz lub zadzwoń do Daniela:

535 409 596

[email protected]

www.championinvest.pl