Kiedy większość ludzi myśli o inwestowaniu w nieruchomości, przychodzi im do głowy kilka rzeczy: Trzeba mieć odłożone kilkaset tysięcy złotych – nie koniecznie. Albo trzeba zrezygnować z pracy etacie – nie każdy model wymaga takich nakładów czasu. Jeśli nie masz pojęcia, od czego zacząć, nie martw się. Jest wiele sposobów, aby zacząć jako inwestor w nieruchomości – niektóre z nich wymagają zaledwie kilku tysięcy złotych. Osiedle malownicze.

Poniżej opisaliśmy różne rodzaje inwestycji w nieruchomości i to dla kogo są najlepsze. Zacznijmy od tego, jakie są twoje cele i możliwości inwestowania w nieruchomości.

Cele i możliwości inwestowania w nieruchomości

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, istnieje wiele modeli na inwestycje w nieruchomości w Polsce i nie tylko w Polsce. Niezależnie od tego, czy chcesz traktować zarabianie na nieruchomościach jako swoje główne źródło dochodu, chcesz budować swoją niezależność finansową, a może po prostu masz jedną nieruchomość na wynajem, powinieneś określić, zarówno cel Twoich działań, jak i możliwości inwestowania w nieruchomości. 

Warto zastanowić się nad tym, ile czasu i energii jesteś w stanie poświęcić nieruchomościom oraz jakie zadania najlepiej jest oddelegować. Istnieje wiele sposobów na zarabianie na nieruchomościach, więc na początek musisz zastanowić się, czy zależy Ci na stałych comiesięcznych dochodach, a może na jednorazowym zysku? Chcesz ulokować swoje oszczędności, a może jesteś na etapie, kiedy pracujesz nad zbudowaniem swojego majątki? A może chcesz inwestować w taki sposób, gdzie zapewnisz sobie szybki przypływ gotówki i stały comiesięczny dochód.  Warto też zastanowić się nad tym, jakie ryzyko jesteś w stanie podjąć. 

Czy inwestycja w nieruchomości się opłaca?

Osoby niezajmujące się tematem, które wypowiadają się na temat zarabiania na nieruchomościach, bardzo często poruszają tylko i wyłącznie pojęcie wzrostu lub spadku cen.

Natomiast ten temat nie pojawia się często wśród zaawansowanych inwestorów, bo przynajmniej w Polsce mało kto inwestuje, licząc tylko na wzrost wartości nieruchomości w czasie. To domena bardziej rozwiniętych rynków. Wiele osób zbiło spory majątek kupując i sprzedając w odpowiednim oknie czasowym mieszkania w Norwegii czy Australii. W Polsce też mieliśmy bardzo duże wzrosty w ostatnich latach, ale w przeliczeniu na złotówki to nic w porównaniu do wyżej wymienionych miejsc.

Flipowanie, czyli szybki handel odbywa się na przestrzeni 1-6 miesięcy, a w tak krótkim okresie ceny nie spadają i nie rosną o kilkadziesiąt procent w całym kraju.

Ludzie, którzy chcą nabyć nieruchomość dla siebie, bo powiększyła im się rodzina i nie mieszczą się już w kawalerce, nie będą zwracali uwagi na to czy ceny spadły, czy wzrosły – po prostu zrealizują transakcje w aktualnym budżecie w określonym miejscu.

Mieszkania, które kupimy na wynajem – jeżeli są wynajęte, to przynoszą co miesiąc pieniądze. Jeżeli ich wartość spadnie tymczasowo – to dalej wynajmujemy je za podobną stawkę. Jeśli ich wartość wzrośnie – również najem pozostaje na podobnych poziomie.

Jeżeli nasze mieszkanie rośnie lub traci na wartości – to mieszkania w okolicy również zachowują się bardzo podobnie. Dlatego relatywnie nie ma to dla nas znaczenia. Polska jest jeszcze w takim momencie, że ceny nieruchomości w dużych miastach w długim terminie będą stale rosły.

W związku z powyższym zarabianie na nieruchomościach nie jest uzależnione od przypadku, momentu czy sytuacji. To mocno przewidywalna i policzalna działalność, która zależy głównie od ilości poświęconej pracy, umiejętności sprzedażowych i siatki kontaktów.

Okres, w jakim ceny mieszkań zaczynają reagować, na bieżącą sytuację jest po prostu wyjątkowo długi, w przeciwieństwie to płynniejszych aktywów.

Wiedza i kapitał na inwestowanie w nieruchomości

Inwestowanie nieruchomości wymaga wiedzy, jednocześnie są możliwości, aby zacząć zarabiać na mieszkaniach bez swojego kapitału, ale wtedy ten kapitał trzeba w jakiś sposób zdobyć. Możesz finansować swoje inwestycje za pomocą gotówki, pożyczki od rodziny i znajomych czy kredytu hipotecznego.

Wiedzę odnośnie tego, w jaki sposób zarabiać na rynku nieruchomości możesz pozyskać z internetu. Są źródła płatne takie jak kursy, istnieją również darmowe artykuły, podcasty i filmy na youtube. 

Natomiast biorąc pod uwagę, że biznes zarabiania na nieruchomościach wymaga kontaktu z innymi ludźmi najlepszym sposobem na zdobycie wiedzy i kapitału są różnego rodzaju spotkania branżowe takie jak np. Akademia Sourcingu

Jak zacząć zarabiać na nieruchomościach?

Kiedy  podczas spotkania branżowego, poznamy przedsiębiorców zajmujących się zarabianiem na mieszkaniach, szybko przekonamy się, że w tym biznesie nie ma zbyt wielu nadzwyczajnych elementów. Od razu rzuci się w oczy fakt, że na spotkaniach nieruchomościowych uczestnicy chętnie wymieniają się wiedzą i wskazówkami.

Dzieje się tak, ponieważ im więcej osób znamy, tym więcej informacji o okazjach inwestycyjnych otrzymujemy. Nieruchomości to głównie biznes utrzymywania dobrych relacji z ludźmi z branży. Dlatego każdy na takim spotkaniu chce poznać jak najwięcej aktywnych osób.

Na spotkaniu dotyczącym inwestowania w nieruchomości w Polsce i nie tylko, poznasz osoby, które handlują mieszkaniami, są pośrednikami, małymi deweloperami, mają kwatery pracownicze lub po prostu początkującymi szukającymi swojej drogi. Każda z tych, szczególnie bardziej doświadczonych, osób jest w stanie opowiedzieć Ci, na podstawie własnych doświadczeń jak zarabiać na nieruchomościach.

Może okazać się, że na takim spotkaniu poznasz kogoś, kto pomoże Ci z wiedzą i kapitałem, a ty podzielisz się swoim czasem potrzebnym np. do znalezienia jakiejś nieruchomości. Natomiast jeżeli jesteś inwestorem, to na takim wydarzeniu możesz znaleźć kogoś, kto przeprowadzi finansowany przez Ciebie projekt od A do Z  i podzielicie się zyskiem.

Pamiętaj, że na spotkania z branży nieruchomościowe nie jeździmy po to, by ciągle pogłębiać swoją wiedzę. Na pewnym etapie wiesz już praktycznie wszystko na temat procesów zachodzących w inwestowaniu w proste lokale mieszkalne. Wtedy pojawiasz się na spotkaniu po to, by 80% swojej uwagi skierować ku budowaniu nowych znajomości. Pozyskujesz partnerów do współinwestowania, rozwiązujesz konkretne problemy czy znajdujesz osoby, które dostarczą Ci to, czego szukasz.

Zacznij więc po prostu od poznania osób w Twoim mieście, które zarabiają na nieruchomościach. To pozwoli Ci na postawienie pierwszych kroków i szukanie kolejnych kluczowych informacji.