Nieruchomości

Flipy, gotowce inwestycyjne i podnajem to zakres działań inwestycyjnych, w którym działa obecnie Tomasz. Jak rozpoczęła się jego droga inwestycyjna w nieruchomościach? Zaczął od edukacji. Na jednym z branżowych spotkań poznał Mariusza Stężałego. Usłyszał od niego, że gdy skończy szkolenie u Pawła Albrechta, to nie będzie miał już potrzeby szukania wiedzy w innych źródłach. Po takiej rekomendacji postanowił spróbować.

Paweł przewrócił mi wtedy do góry nogami cały schemat działania, a mieszkanie, które przygotowywałem na flipa, przerobiłem na gotowiec inwestycyjny” – wspomina Tomek.

Dzisiaj inwestor pracuje nad poszerzaniem skali swoich inwestycji i działa według otrzymanych wskazówek. Uczestniczył w warsztatach z remontu oraz warsztatach kwater pracowniczych i najmu krótkoterminowego. Wziął również udział w Warsztatach zaawansowanych i poszerzał wiedzę w trakcie III Zjazdu Absolwentów Pawła Albrechta.

Rola na roli

Rodzina Tomka oraz jego bliscy nigdy nie byli aktywnymi inwestorami. Przez lata pomagał rodzicom na roli. Uprawa ziemi nauczyła go cierpliwości, praca w polu – siły, a oczekiwanie na plony – wytrwałości. Finalnie okazało się, że rola jego pracy na roli jest nie do przecenienia. Choć przyznaje, że na początku nie było łatwo to dzisiaj ma duże wsparcie bliskich. Jednak gdy zaczynał, rodzina i znajomi byli sceptycznie nastawieni do jego inwestycji w nieruchomości i nieufnie podchodzili do tematu.

Na początku bliscy nie wierzyli, że w ciągu jednodniowego szkolenia można nauczyć się modelu działania i zasad funkcjonowania rynku nieruchomości. Nie zrażałem się, poszerzałem wiedzę i robiłem swoje. Po pewnym czasie sami zaczęli do mnie przychodzić i podpytywać o efekty. Teraz mam już nawet chętnych do wspólnego inwestowania” – mówi Tomek.

Jedyną osobą, która od początku widziała potencjał w inwestowaniu w nieruchomości był brat Tomka. Wojtek prowadzi firmę remontowo-budowlaną i okazał się podporą dla starszego brata w momentach zwątpienia. Nie tylko potrafi go podnieść na duchu, ale również współpracuje z nim przy pracach budowlanych i profesjonalnie ocenia poziom wykończenia wnętrz przez ekipę, którą zatrudnia Tomek.

Remonty

Większość inwestorów przyznaje, że musiała zmierzyć się z wieloma problemami z ekipami remontowymi. Podobnie było w przypadku Tomasza Marcinka. Młody inwestor znalazł się w sytuacji, w której zatrudnił kilka niezależnych zespołów do wykończenia mieszkania. Skończyło się na tym, że fachowcy opóźniali remont, a winą obciążali wzajemnie członków drugiej ekipy. Opieszałość to jednak nie jedyny czynnik, który przeszkadza w optymalizacji procesów. Tomek zauważył jeszcze inne.

Wielu ekipom brakuje samodzielności. Nawet gdy na początkowym spotkaniu dokładnie tłumaczyłem jaki ma być efekt końcowy to i tak odbierałem później mnóstwo telefonów z powtarzającymi się pytaniami. Nie chodzi mi o plany wykończeniowe. Potrafili dzwonić do mnie, aby dowiedzieć się o szczegółowe wytyczne dotyczące złożenia jakiegoś mebla, mimo że była do niego załączona instrukcja” – dodaje Tomasz.

Jak więc znaleźć złoty środek w komunikacji z ekipą remontową, aby liczyła się ze zdaniem inwestora, ale nie przychodziła do niego z drobiazgami? Tomasz opracował własny system.

 „Najlepiej znaleźć stałą ekipę remontową i wypracować z nią wzór mieszkania. Dzięki temu optymalizuję procesy i unikam powtarzających się pytań”.

Wolność finansowa

Droga do wolności finansowej to proces. Tomasz wytrwale nad nim pracuje i sukcesywnie poszerza wiedzę. Miejscem, w którym znalazł interesujące dla siebie treści jest audycja AON, a ulubiony odcinek to podcast, w którym można poznać 10 kroków do wolności finansowej. Inwestor do dzisiaj korzysta ze schematu, o którym usłyszał w programie.

Kiedyś wydawało mi się, że przychód 10 tys. miesięcznie bez konieczności pracy to wymarzona sytuacja. Dzisiaj wspominam o tym z uśmiechem, bo dopiero po zdobyciu edukacji finansowej zrozumiałem w jaki sposób funkcjonuje świadomy inwestor – mówi Tomek.

Dodaje także, że odpoczynek jest dla niego ważny, jednak po dłuższym czasie bez konkretnych zajęć zaczyna się nudzić i szuka kolejnych wyzwań oraz okazji inwestycyjnych.

Audycję możesz odsłuchać i pobrać na platformie SoundCloud.

Znajdziesz nas również na platformie Spotify, Google Podcasts oraz iTunes. Wyszukaj tam hasła: „Albrecht o nieruchomościach”.

Słuchaj za darmo

Jak Tomasz zarobił na gotowcu inwestycjnym?

Dwupokojowe mieszkanie w Lesznie o powierzchni 65 m2 okazało się dla Tomka dobrą okazją. Z cztero pokojowej nieruchomości zrobił finalnie dwa mieszkania. Po wyburzeniu ścianek działowych, zmianie układu pokoi, dostawieniu aneksów kuchennych oraz remoncie łazienek powstały dwa oddzielne lokale.

Zysk na tej transakcji to około 68 000 zł + stałe miesięczne wynagrodzenie za obsługę tego mieszkania w kwocie 500 zł. Rocznie to bonus w wysokości 6000 zł.

Wszystkie dane finansowe znajdziesz w tabeli poniżej.

Fot. Rzut mieszkania inwestycyjnego Tomasza Marcinka

Informacje dotyczące mieszkania

Kraj Polska
Miasto Leszno
Lokalizacja Centrum
Typ nieruchomości Mieszkanie w bloku
Piętro Parter (bez windy)
Metraż 65m2
Układ 1 poziom
Układ przed adaptacją 4 pokoje
Układ po adaptacji 2 mieszkania dwupokojowe
Cena zakupu nieruchomości 167 000 zł
Koszt remontu i wyposażenia 65 000 zł
Czas trwania remontu 3 miesiące
Kwota sprzedaży 300 000 zł
Zysk ze sprzedaży 68 000 zł
Koszt utrzymania lokalu 800 zł / miesiąc
Czas zwrotu z inwestycji Od razu po sprzedaży bezpośredniej
Przychód miesięczny 3 000 zł
Dochód miesięczny z najmu 500 zł
Dochód roczny z najmu 6 000 zł
Bonus

Mieszkanie sprzedane inwestorce, umowa na 1700 zł, a dla Tomasza 500 zł w podnajmie. Umowa na podnajem na 10 lat, zysk po dekadzie60 000 zł

Dodatkowe informacje

Adaptacja mieszkania wymagała wyburzania ścianek działowych, ustawiania nowych, zmiany układu pokoi, dołożenia aneksów kuchennych, remontu łazienki i  prace wykończeniowe.

Odnaleźć własną drogę

Tomek przez kilka lat szukał dla siebie odpowiedniego miejsca. Ponieważ pochodzi z niewielkiej miejscowości to na początku w naturalny sposób zaczął zajmować się gospodarstwem rolnym. To zajęcie miało także wpływ na podjęte przez niego studia z ogrodnictwa, które jednak postanowił przerwać w trakcie nauki. Dlaczego?

Nuda i oderwanie od tego, co było dla mnie interesujące. Z drugiej strony praca w rolnictwie też nie jest stabilna, ponieważ jednego roku plony mogą się udać, a w następnym nie będzie czego zbierać. Postanowiłem poszukać czegoś, co da mi dochód pasywny – wyznaje Tomek.

Wcześniej Tomek ukończył szkołę średnią o profilu budowlanym. Niektórzy myślą, że to dzięki temu zajął się nieruchomościami. Sam mówi jednak, że z technikum budowlanego wyniósł archaiczne podejście do tej branży. Z uśmiechem wspomina czas, w którym nauczyciele przekazywali tylko wiedzę teoretyczną, która pochodziła z podręczników i dotyczyła realiów rynkowych obowiązujących ok. 40-50 lat wcześniej. Dzisiaj uważa, że lepszym wyborem byłaby typowa zawodówka, w której mógłby zdobyć praktyczną wiedzę budowlaną. Czas w technikum uważa za stracony w kontekście rozwoju w branży nieruchomości.

Nie tylko rolnictwo i nieruchomości

Każdy inwestor potrzebuje przestrzeni, która pozwoli mu choć na chwilę odetchnąć od twardych danych, dokumentacji i planów remontowych. Tomek stawia na sport.

Najpierw trenował bieganie, później przesiadł się na rower, aby finalnie uprawiać duathlon. Jest to rodzaj wieloboju, który inwestor może trenować mieszkając w swojej wsi oddalonej o 15 km od Leszna. Kombinacja biegania i jazdy na rowerze pozwala zresetować umysł, nabrać dystansu i chęci na kolejne wyzwania.

Tomek już po kilku miesiącach treningu pokochał bieganie i teraz można go spotkać nie tylko na placu budowy, ale także na starcie maratonu albo górskim szlaku, który pokonuje podczas zawodów. Już w czasach szkolnych należał do klubów sportowych i brał udział w obozach wyczynowych. Po latach wraca do porzuconego hobby.

KONTAKT

Tomasz Marcinek zaprasza do kontaktu. Jeśli chcesz nawiązać współpracę z inwestorem, dysponujesz kapitałem, masz dostęp do okazji inwestycyjnych lub chcesz po koleżeńsku porozmawiać o inwestycjach to pisz lub dzwoń:

Tel. 534184044

[email protected]

Otrzymuj powiadomienia o nowościach i okazjach inwestycyjnych.

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najważniejsze informacje.

Powiadomienia