Jest wiele modeli zakupu mieszkania, a każdy ma swoją specyfikę. Inwestor, który chce zarabiać długofalowo powinien poznać dane rynkowe, które pomogą mu działać skutecznie. Dzięki temu może porównać powody i procesy nabycia nieruchomości przez przeciętnych kupców mieszkań i absolwentów Albrecht International.

 

Kowalski kupuje mieszkanie

O tym, czy zakup mieszkania będzie wieloletnim obciążeniem dla portfela, czy trafioną inwestycją decyduje wiedza kupującego. Podstawą jest znajomość rynku i branżowe kontakty, dzięki którym proces kupna nieruchomości potrwa krócej i będzie mniej stresujący.

Z Raportu Gumtree.pl 2019 „Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy” wynika, że dla 72 proc. osób, które w ciągu ostatnich trzech lat zakupiły własne „M”, wybrany lokal był pierwszą nieruchomością w życiu, którą nabyły na własność. 28 proc. ankietowanych posiadało natomiast w przeszłości inne mieszkanie, lecz prawie połowa z nich sprzedała je przed wyborem nowego lokum, 23 proc. zdecydowało się zaś na wynajem.

Inaczej wygląda sytuacja wśród osób, które z zakupu lub wynajmu nieruchomości zrobiły swój biznes.

 

Inwestor wybiera nieruchomość

Na rynku nieruchomości działa spora grupa wyszkolonych inwestorów indywidualnych. Społeczność absolwentów Albrecht International liczy już kilkanaście tysięcy osób i w dużej części napędza ruch na rynku, zajmując się wynajmem i obrotem nieruchomościami.

Większość inwestorów w ciągu kilku miesięcy od zakupu swojego pierwszego mieszkania nabywa kolejne. Ponad połowa decyduje się na zrobienie tzw. flipa.

Określenie pochodzi od angielskiego „house flipping” i oznacza zakup lokalu i jego sprzedaż z zyskiem. Często wartość inwestycji podnoszona jest poprzez remont, Home Staging lub wygospodarowanie większej liczby pokoi.

„Regularnie obserwujemy rynkowe trendy oraz zachowania osób, które kupują i sprzedają nieruchomości. Dzięki temu wiemy jakie lokale są perspektywiczne, a także ile i kiedy można na nich zarobić. Nasi absolwenci działają w bardziej zaawansowany sposób, niż przeciętny Kowalski i mają w swoim portfelu inwestycyjnym więcej niż jedno mieszkanie. Rośnie liczba osób z grupy wiekowej 18-24 lata, która decyduje się na zakup nieruchomości. Dzieje się tak, bo młodzież ma wiedzę jak skutecznie budować swoją zdolność kredytową” – mówi Paweł Albrecht, prezes Albrecht International.

 

Kim jest klient?

Zakup mieszkania to dla większości Polaków duży wydatek. Z badań Gumtree.pl wynika, że 84 proc. osób kupiło nieruchomość osobiście, a 16 proc. stało się właścicielem lub współwłaścicielem lokalu kupionego przez kogoś innego.

Skąd wzięli pieniądze na wkład własny. Przede wszystkim z własnych oszczędności – na te wskazała ponad połowa badanych (55 proc.), kredytem posiłkowało się 32 proc. osób, a na wsparcie rodziny mogło liczyć 31 proc. Tylko 12 proc. ze wszystkich respondentów wykorzystało na wkład własny pieniądze ze sprzedaży poprzedniego mieszkania.

Ankietowani podkreślają, że przy zakupie w pierwszej kolejności zwracali uwagę na cenę, następnie lokalizację, w trzeciej kolejności na metraż. Mniej istotne były: liczba pokoi, piętro, stan nieruchomości, wybór między rynkiem pierwotnym i wtórnym oraz obecność windy w bloku.

Fot. Raport Gumtree.pl 2019 „Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy”

Powody zakupu nowego mieszkania

Dla osoby, która opiera swój biznes na obrocie nieruchomościami, wiedza na temat motywów, które kierują potencjalnymi klientami jest kluczowa. Dlaczego więc Polacy decydują się na kupno mieszkania? Odpowiedzi są różne dla poszczególnych grup wiekowych.

Osoby do 24 roku życia często zwracają uwagę na lokalizację, 35 proc. z nich wskazało ją jako powód zakupu nieruchomości. Dla grupy do 34 roku życia istotna jest chęć posiadania lokalu na własność. Aż połowa osób w wieku 25-34 lata oraz 46 proc. młodszych ankietowanych zdecydowanie podkreśla wagę tego argumentu.

Badani między 25 a 34 rokiem życia jako istotny powód wskazują również chęć założenia rodziny. Równocześnie ta grupa rzadziej, niż pozostałe, wybiera zakup mieszkania w celach inwestycyjnych.

Fot. Raport Gumtree.pl 2019 „Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy”

Rynek pierwotny vs rynek wtórny

Decyzja o zakupie lokum z rynku pierwotnego wiąże się z koniecznością posiadania dodatkowego budżetu na jego wykończenie. Koszty te obejmują prace remontowe, położenie podłóg, wstawienie drzwi oraz wybór wyposażenia.

Przewagą zakupu mieszkania na rynku wtórnym jest dla wielu osób fakt, że części z tych kosztów można uniknąć. Innego zdania są aktywni inwestorzy, którzy wolą przeznaczyć dodatkowe środki na remont lokalu oraz nowe meble, co skutkuje podwyższeniem wartości mieszkania i zwiększeniem zysku z wynajmu.

„Jak wynika z raportu Gumtree.pl w ciągu ostatnich trzech lat 48 proc. osób kupiło mieszkania z rynku pierwotnego, a 52 proc. z rynku wtórnego. Wielu naszych absolwentów korzysta w tym procesie z pomocy doradcy kredytowego, dzięki temu może sobie pozwolić na zakup większej liczby lokali.Biura nieruchomości są dla nich drugim wyborem przy szukaniu okazji inwestycyjnych, bo najczęściej zajmują się tym samodzielnie lub we współpracy z kolegami, których poznali na szkoleniuInwestorzy na rynku wtórnym kierują się głównie ceną, a na pierwotnym wyższym standardem i możliwością dostosowania lokum do potrzeb wynajmującego. Osoby, które kupują mieszkanie w celach inwestycyjnych zwracają uwagę na jak największą liczbę pokoi lub możliwości podziału nieruchomości” – mówi Mariusz Stężały, który tylko w 2019 roku przeprowadził 67 spotkań regionalnych Albrecht International.

Fot. Raport Gumtree.pl 2019 „Jak Polacy kupują mieszkania? Oczekiwania, motywacje, obawy”

Inwestycja czy koszt?

Możliwości zarabiania na nieruchomościach jest wiele. Inwestorzy mogą zdecydować się np. na gotowce inwestycyjne, flipy, podnajem, zarządzanie kwaterami pracowniczymi czy podział większych lokali na mikrokawalerki. Tylko jak przeprowadzić te procesy, aby na koniec dnia wyjść z nich z zyskiem?

„Wiedzę jak to robić, przedstawiamy w jasny, konkretny i przystępny sposób. Dzięki temu absolwenci szkoleń organizowanych przez Albrecht International wychodzą z zajęć bogatsi nie tylko o teorię, wskazówki praktyczne, schematy rynkowe czy wzory umów, ale przede wszystkim o kontakty. Uważam, że w biznesie najważniejsi są ludzie, dlatego podczas każdego ze spotkań wyznaczam czas na networking, dzięki któremu społeczność może się bliżej poznać i zawrzeć swoje pierwsze i kolejne transakcje” – podkreśla Paweł Albrecht.

Ten artykuł został przygotowany przez redakcję Albrecht International w grudniu 2019.