Fot. Archiwum prywatne Dawid Dowbusz

Wstęp

Nazywam się Dawid Dowbusz. Dorastałem na wsi Wrześnica koło Sławna. Aktualnie mieszkam w Sheffield w UK.

Studiowałem w Koszalinie mechanikę i budowę maszyn, a następnie wraz z żoną postanowiliśmy wyjechać za granicę, żeby zarobić na nasze wesele. Przylecieliśmy do Sheffield do Anglii mając zaledwie 300 funtów w kieszeni. Bez znajomości musieliśmy znaleźć sobie pracę. Mieszkaliśmy w tragicznych warunkach, więc z początku było ciągłe zaciskanie pasa. Przez pierwszy rok, żeby odłożyć robiliśmy wiele nadgodzin. W końcu zarobiliśmy na wesele, na którym chcieliśmy sprezentować rodzicom wycieczkę. Wobec tego kolejne pół roku pracowaliśmy na wycieczkę.

Następnie zaczęliśmy się zastanawiać jakie kolejne cele w życiu chcemy osiągnąć. No i na początku chcieliśmy zacząć coś w Polsce, więc równo po roku czasu od przyjazdu do UK kupiliśmy w Polsce 2ha ziemi. Chcieliśmy inwestować w ziemie, ale jednak ziemia nie przynosiła dochodu pasywnego w tym modelu, więc była to bardziej lokata kapitału. Nam zależało na stałym pomnażaniu majątku.

W między czasie wynajęliśmy dom od Pakistanki, z którą umówiliśmy się, że będę mógł podnajmować pokoje w jej domu. Dzięki temu dużo oszczędzaliśmy, bo nie ponosiliśmy zwykłych kosztów życia. Postanowiliśmy się poświęcić, ale mieliśmy w tym jakiś cel – oszczędzanie większej ilości kapitału. To co zarabialiśmy w pracy w 100% zostawało nam w kieszeni.

Przyleciałem do Polski i poszedłem do Empiku. Poprosiłem o książki biznesowe i finansowe. Dostałem tam książkę Roberta Kiyosaki – polecam dla początkujących. Po lekturze, postanowiłem, że kupimy nieruchomość i wynajmiemy ją na pokoje.

Tak się zaczęła moja historia z inwestowaniem. Do wszystkiego doszedłem sam.

Pierwszy rok w Anglii pracowałem jako picker packer na magazynie, a po roku wziąłem sobie miesiąc urlopu i zapisałem się na kursy CNC. Po półtora miesiąca czasu, szukałem pracy w CNC i znalazłem – robię wozy bojowe dla Emiratów Arabskich.

Strategia

Na chwilę obecną chcę sobie zbudować długoterminowe portfolio z dochodem pasywnym, wiec zajmuje się tylko zakupem i najmem mieszkań. W przyszłości może będę robił flipy. Najważniejsza jest dla mnie lokalizacja oraz cena. Istotny jest też floor plan – co mogę fizycznie zrobić na danej nieruchomości.

Zespół

Mam znajomego w pracy, którego żona jest rzeczoznawcą. Współpracuje też z mortgage advisorem – Polką. Mam na miejscu ekipę remontową. Notariusz był polecony od mortgage advisora – jestem jego stałym klientem, więc dostaje coraz więcej zniżek.

W przyszłości chciałbym mieć wspólnika żebym mógł się czasem od tego oderwać i podzielić się odpowiedzialnością.

Fot. Archiwum prywatne Dawid Dowbusz

Okazja inwestycyjna

Szukanie okazji

Przeglądam okazje na internecie, często okazje są sprzedawane przez mało znane agencje, które żałują grosza żeby to wystawić na ogólną stronę, gdzie są wszystkie agencje. (Agencje mają też swoje prywatne strony, więc można też tam szukać) Jak jeżdżę samochodem i widzę ogłoszenie, gdzie są agencje i są mało znane nazwy to dzwonie i robię wywiad.

Moja hipoteza – Jak ktoś ma ruderę na sprzedaż w moim mieście, to idzie do małej agencji, bo biorą mniejszą prowizję niż większe biura.

W internecie szukam na:
https://www.zoopla.co.uk/
https://www.rightmove.co.uk/

Próbowałem wrzucać listy do nieruchomości, które wyglądają jak rudery – okazało się jednak, że w większości takich miejsc mieszkają rodziny socjalne – bo nieruchomość należy do miasta.

Dlaczego mieszkanie zostało kupione poniżej ceny rynkowej ?

Ogłoszenie znalazłem normalnie na ogólnodostępnym portalu. Masa ludzi widziała to ogłoszenie, jednak Anglików przerażała skala remontu. Mieszkanie było przejęte przez bank i było w fatalnym stanie.

Remont

W budynku nie było dzielenia pokoi. Była jednak mała kuchnia więc zamieniłem ją na pokój jednoosobowy i wszystkie pomieszczenia miały osobne wejścia. Osobno miałem jadalnie i tam zrobiłem dużą kuchnie.

W piwnicy wstawiliśmy drzwi wewnętrzne, drzwi wyjściowe na podwórko i okna. W piwnicy jest duży pokój dwuosobowy i osobno duża łazienka.

Ogród przeszedł całkowitą metamorfozę, co widać na załączonych zdjęciach.

Parametry zakupionego mieszkania

Kraj Anglia
Miasto Sheffield
Typ nieruchomości Cegła
Stan techniczny do generalnego remontu
Piętro 2 piętra + piwnica na poziomie ogrodu
Układ 6 pokoi, 3 łazienki, duża kuchnia
Cena zakupu nieruchomości £65 000
Koszt remontu £26 000
Koszt wyposażenia £6 700
Koszt utrzymania lokalu £3 100
Wkład własny £8 800
Finalny miesięczny zysk £1 600
Dodatkowe informacje
Remortgage:£32 000
Koszt kredytu miesięcznie przed Remortgage:£280
Koszt kredytu miesięcznie po Remortgage:£450
Zwrot kapitału po pół roku:£41 900

Link do całej galerii zdjęć:
https://goo.gl/photos/M8PoDxnb3SGDhjaJA

 

Podsumowanie projektu

Tips & Tricks:

  • Szukajcie domów w dobrej ofercie.  Porównujcie podobne oferty nieruchomości z podobnych dzielnic i kupujcie poniżej ceny rynkowej.
  • W Anglii ceny transakcyjne podane są na portalach internetowych.
  • Dużo informacji wyciągam od właściciela w momencie zakupu, mamy swoja listę kontrolną i wypytujemy o wszystko.
  • Jak właściciel ma dobry powód sprzedaży, bo ma problemy finansowe to można wynegocjować dobra cenę.
  • Nie radzę schodzić z ceny najmu, bo cena najmu jest zaporą dla nieodpowiedniego najemcy.
  • Stosuję metodę „pay at front” – dwa ostatnie tygodnie najemcy mieszkają za darmo za pieniądze, które wpłacili jako kaucję.
  • Sam wybieraj ludzi, którzy będą wynajmować u Ciebie pokoje i dokładnie ich weryfikuj.

Fot. Archiwum prywatne Dawid Dowbusz

Motto Dawida: ” Dawaj dobro, a dobro do Ciebie wróci. Dawaj wiedzę, a wiedza też wróci”

*Wywiad przeprowadzony w styczniu 2016 roku.