Fot. Archiwum prywatne Dawid Dowbusz

Wstęp

Nazywam się Dawid Dowbusz. Dorastałem na wsi Wrześnica koło Sławna. Aktualnie mieszkam w Sheffield w UK.

Studiowałem w Koszalinie mechanikę i budowę maszyn, a następnie wraz z żoną postanowiliśmy wyjechać za granicę, żeby zarobić na nasze wesele. Przylecieliśmy do Sheffield do Anglii mając zaledwie 300 funtów w kieszeni. Bez znajomości musieliśmy znaleźć sobie pracę. Mieszkaliśmy w tragicznych warunkach, więc z początku było ciągłe zaciskanie pasa. Przez pierwszy rok, żeby odłożyć robiliśmy wiele nadgodzin. W końcu zarobiliśmy na wesele, na którym chcieliśmy sprezentować rodzicom wycieczkę. Wobec tego kolejne pół roku pracowaliśmy na wycieczkę.

Następnie zaczęliśmy się zastanawiać jakie kolejne cele w życiu chcemy osiągnąć. No i na początku chcieliśmy zacząć coś w Polsce, więc równo po roku czasu od przyjazdu do UK kupiliśmy w Polsce 2ha ziemi. Chcieliśmy inwestować w ziemie, ale jednak ziemia nie przynosiła dochodu pasywnego w tym modelu, więc była to bardziej lokata kapitału. Nam zależało na stałym pomnażaniu majątku.

W między czasie wynajęliśmy dom od Pakistanki, z którą umówiliśmy się, że będę mógł podnajmować pokoje w jej domu. Dzięki temu dużo oszczędzaliśmy, bo nie ponosiliśmy zwykłych kosztów życia. Postanowiliśmy się poświęcić, ale mieliśmy w tym jakiś cel – oszczędzanie większej ilości kapitału. To co zarabialiśmy w pracy w 100% zostawało nam w kieszeni.

Przyleciałem do Polski i poszedłem do Empiku. Poprosiłem o książki biznesowe i finansowe. Dostałem tam książkę Roberta Kiyosaki – polecam dla początkujących. Po lekturze, postanowiłem, że kupimy nieruchomość i wynajmiemy ją na pokoje.

Tak się zaczęła moja historia z inwestowaniem. Do wszystkiego doszedłem sam.

Pierwszy rok w Anglii pracowałem jako picker packer na magazynie, a po roku wziąłem sobie miesiąc urlopu i zapisałem się na kursy CNC. Po półtora miesiąca czasu, szukałem pracy w CNC i znalazłem – robię wozy bojowe dla Emiratów Arabskich.

 

Strategia

Na chwilę obecną chcę sobie zbudować długoterminowe portfolio z dochodem pasywnym, wiec zajmuje się tylko zakupem i najmem mieszkań. W przyszłości może będę robił flipy. Najważniejsza jest dla mnie lokalizacja oraz cena. Istotny jest też floor plan – co mogę fizycznie zrobić na danej nieruchomości.

 

Zespół

Mam znajomego w pracy, którego żona jest rzeczoznawcą. Współpracuje też z mortgage advisorem – Polką. Mam na miejscu ekipę remontową. Notariusz był polecony od mortgage advisora – jestem jego stałym klientem, więc dostaje coraz więcej zniżek. W przyszłości chciałbym mieć wspólnika żebym mógł się czasem od tego oderwać i podzielić się odpowiedzialnością.

Fot. Archiwum prywatne Dawid Dowbusz

Szukanie okazji

Nieruchomość została znaleziona normalnie na portalu ogłoszeniowym. Cena zakupu wynosiła 72 000 £, a podobne budynki w okolicy sprzedawane są za 80 000 £. Pomieszczenia nie wymagały generalnego remontu, całość zakończyła się na mocnym odświeżeniu i doposażeniu.

Finansowanie w gotówce wyniosło około 30 000 £. Reszta to kredyt bankowy.

Remortgage ( bank podnosi ratę kredytu i wypłaca nam dodatkowe pieniądze ze względu na większą cenę nieruchomości po remoncie ) można zrobić dopiero po 6 miesiącach. Prywatna wycena szacuje obecnie wartość nieruchomości na 85 000 £.

W związku z powyższym część kosztów poniesionych na zakup i remont zostanie zwrócona.
Gdy od sumy 30 000 £ odejmiemy dochód z remortage ~13 000 £ ( 85 000 £ wartość domu po remoncie – 72 000 £ wartość początkowa ), zaangażowany kapitał w tej inwestycji wyniesie nadal około 20 000 £.

Cała inwestycja przynosi czysty zysk w postaci 850 £ z najmu miesięcznie, wobec tego zaangażowany kapitał zwróci się po 2 latach.

Parametry zakupionego mieszkania

Kraj Anglia
Miasto Sheffield
Typ nieruchomości Szeregowiec
Stan techniczny do odświeżenia
Piętro 1
Układ 4 pokoje
Cena zakupu nieruchomości 72 000 £
Koszt remontu 7 270 £
Koszt wyposażenia 2 500 £
Czas trwania remontu 1 miesiąc
Czas zwrotu zaangażowanego kapitału własnego 2 lata
Wkład własny 19 500 £
Finalny miesięczny zysk 850 £
Dodatkowe informacje

Remortgage (przyszły) – 13 000 £

Remortgage – po 6 miesiącach od zakupu

Tips & Tricks

  • Szukajcie domów w dobrej ofercie.  Porównujcie podobne oferty nieruchomości z podobnych dzielnic i kupujcie poniżej ceny rynkowej.
  • W Anglii ceny transakcyjne podane są na portalach internetowych.
  • Dużo informacji wyciągam od właściciela w momencie zakupu, mamy swoja listę kontrolną i wypytujemy o wszystko.
  • Jak właściciel ma dobry powód sprzedaży, bo ma problemy finansowe to można wynegocjować dobra cenę.
  • Nie radzę schodzić z ceny najmu, bo cena najmu jest zaporą dla nieodpowiedniego najemcy.
  • Stosuję metodę „pay at front” – dwa ostatnie tygodnie najemcy mieszkają za darmo za pieniądze, które wpłacili jako kaucję.
  • Sam wybieraj ludzi, którzy będą wynajmować u Ciebie pokoje i dokładnie ich weryfikuj.

Fot. Archiwum prywatne Dawid Dowbusz

Motto Dawida: ” Dawaj dobro, a dobro do Ciebie wróci. Dawaj wiedzę, a wiedza też wróci”

*Wywiad przeprowadzony w lipcu 2016 roku.