Fot. Archiwum prywatne Kamila

Wstęp

Nazywam się Kamil, inwestuje w nieruchomości od 3 lat. Moja główna strategia to inwestycje na wynajem, a od roku zacząłem robić dodatkowo flipy. Przyp. red. Kamil jest najbardziej zaawansowanym uczestnikiem programu mentoringowego. Zachęcam serdecznie do czerpania wiedzy od takich praktyków jak Kamil.

Fot. Archiwum prywatne Kamila

Okazja inwestycyjna

Nieruchomość była spadkiem po zmarłej mamie, przez krótki czas była „wynajmowana” przez kogoś z rodziny w zamian za regulowanie czynszu administracyjnego. Najem przypadkowy często przynosi więcej problemów niż korzyści i tak było tym razem. Rodzeństwo szybko podjęło decyzję o spieniężeniu mieszkania po mamie.Cena ofertowa wynosiła 249.000 zł, co stanowiło raczej standardową cenę za ten metraż, w tej lokalizacji. Mieszkanie kupiłem za 200.000 zł + ok. 6.000 zł kosztów pobocznych.

Parametry zakupionego mieszkania

Kraj Polska
Miasto Wrocław
Lokalizacja Krzyki – Powstańców Śląskich vis a vis SkyTower - świetny ciąg komunikacyjny
Typ nieruchomości Płyta
Stan techniczny mieszkanie w standardzie adekwatnym dla starszej osoby ( kuchnia i łazienka wymagały jedynie odświeżenia)
Piętro 5
Metraż 41m2
Układ 2 pokoje
Cena zakupu nieruchomości 200 000 zł
Koszty okołozakupowe 10 000 zł + 2 000 zł koszt sprzedaży
Koszt remontu 8 000 zł
Koszt wyposażenia 11 700 zł ( w tym materiałów )
Kwota sprzedaży 270 000 zł
Zysk ze sprzedaży 38 300 zł ( przed opodatkowaniem )
Dodatkowe informacje

Inwestycja trwała 3 tygodnie

Zakup mieszkanie: 07 lipiec 2016

Sprzedaż: 26 lipiec 2016

Podsumowanie projektu

MOGŁO BYĆ LEPIEJ! Zysk ze sprzedaży tej nieruchomości mógł być o 5.000 zł wyższy, gdyby nie bubel, który śnił mi się po nocach. Rzeczonym bublem okazały się ościeżnice do drzwi pokojowych. Na pierwszy rzut oka wydawały się być w bardzo dobrym stanie i postanowiliśmy ich nie wymieniać, a jedynie przemalować i założyć nowe drzwi (widoczne na zdjęciach).

Po skończonym remoncie przyszła pora na osadzenia nowych drzwi na stare ościeżnice i kazało się, otwórz drzwiowy jest o ok. 2-3 cm węższy niż drzwi ! Jak to możliwe ?! Postanowiliśmy osadzić drzwi, zrobić zdjęcia, wrzucić ofertę na rynek i w międzyczasie szukać rozwiązania dla tego problemu. Klient zdecydowany na zakup pojawił się w ciągu 2 dni od publikacji oferty w Internecie.

Podpisaliśmy umowę przedwstępną dając sobie kilka dni na usunięcie i motywującą karę umowną jeśli usterki nie usuniemy. Nie wyrobiliśmy się w umówionym czasie i mieszkanie zostało sprzedane z obniżoną ceną – 5.000 zł. Polecam z własnego doświadczenia mierzyć otwór drzwiowy, jeśli zdecydujecie się na pozostawienie starych, metalowych ościeżnic.

FARBA DO PŁYTEK: Świetne narzędzie do szybkiego, taniego i bardzo efektywnego odświeżenia łazienki. W tej łazience zostały zastosowane 2 kolory (łączny koszt ok. 200 zł).

POŚREDNIK: Sprzedaż nieruchomości odbyła się poprzez biuro. Klientka, która kupiła nieruchomość mieszkała klatkę obok w wynajmowanym mieszkaniu. Czy gdybym wystawił baner „Sprzedam i numer telefonu” udałoby się sprzedać bezpośrednio w tym samym czasie? Nie wiem. Oczywiście polecam korzystanie z usług pośredników.

*Wywiad przeprowadzony w sierpniu 2016 roku.