Fot. Archiwum prywatne Mateusza

Wstęp

Mam na imię Mateusz i od kwietnia 2016 roku systematycznie powiększam swój portfel podnajmowanych mieszkań.

Podnajem polega na tym, że podpisuje z właścicielem długoterminową umowę najmu z gwarancją zysku przez cały okres umowy. Właściciela nieruchomości nie interesuje wtedy nic, poza moim przelewem w ustalonym terminie. Biorę na siebie wszystko to, co wiąże się z najmem mieszkania.

Mieszkania na wynajem są często dla właścicieli problemem. Zdarza się również, że nie mają pomysłu co z daną nieruchomością zrobić. Dzięki mnie właściciel ma spokój na umówione kilka lat.

Po podpisaniu umowy, adaptuję lokal na własne potrzeby i wynajmuje go na poszczególne pokoje.

Taki sposobowi inwestowania nie wymaga dużych pieniędzy na start i stanowi dziś moje jedyne źródło utrzymania. Plany na ten rok to posiadanie kilkunastu podnajmowanych mieszkań.

Podnajem to praca, która daje wolność – stały miesięczny przypływ gotówki, który można wyskalować w górę kolejnymi mieszkaniami. Mam dzięki temu czas i pieniądze, które poświęcam swojej rodzinie.

> Zobacz konkretną audycję Pawła Albrechta o podnajmie na YouTube.

 

Okazja inwestycyjna

Oferta została pozyskana w tradycyjny dla nas sposób, a mianowicie przez internet.
W tym wypadku nieruchomość nie wymagała żadnego remontu czy też podstawowego wyposażania. Dołożyłem kilka gadżetów i wynająłem mieszkanie w tym samym stanie.

W lokalu wykonano wcześniej kapitalny remont, wymieniono instalacje elektryczną, hydraulikę oraz wszystkie okna, a całość była gustownie urządzona.

Jedyny powód dla którego nikt wcześniej nie chciał wynająć tej nieruchomości to duży metraż.
Mieszkanie ma 180m2 i składa się z 9 pokoi jednoosobowych, 2 łazienek z ubikacjami, dużej kuchni oraz 3 balkonów.

Dla mnie jest to wymarzone i podręcznikowe mieszkanie. Kwota jaką oczekiwał właściciel – 4500 zł właściwie od początku była korzystna i teoretycznie do zaakceptowania.

Cena, za którą wynająłem ostatecznie nieruchomość to 3400 zł. Po odliczeniu wszystkich kosztów i wynajęciu wszystkich pokoi zostaje mi 2 825 zł.

Parametry zakupionego mieszkania

Kraj Polska
Miasto Poznań
Lokalizacja Wilda
Typ nieruchomości Kamienica
Stan techniczny Po kapitalnym remoncie
Piętro 3
Metraż 180 m2
Układ 9 pokoi i 2 łazienki
Koszty pośrednictwa 3 000 zł
Koszt remontu 0 zł
Koszt wyposażenia 500 zł ( odkurzacz, żelazko, kwiatki, ramki itp. )
Koszt utrzymania lokalu 700 zł ( czynsz do spółdzielni )
Przychód miesięczny 6 995 zł ( rocznie: 33 900 zł )
Wkład własny 8 000 zł ( Kaucja 4500 zwraca się w postaci kaucji od najemców, więc to tylko chwilowy koszt )
Finalny miesięczny zysk 2 825 zł
Dodatkowe informacje

Rachunki są zryczałtowane w czynszu razem z prądem. Ja płacę tylko 700 zł, resztę dopłaca właściciel.
Pokoje wynajmowane są za ~780 zł z opłatami.

Podsumowanie projektu

Mówi się, że jak ogłoszenie trafi do internetu to jest już za późno i to już nie okazja.

Opisana oferta pochodzi z internetu, a w związku z metrażem nieruchomości nikt się ofertą nie interesował. Nikt poza mną ?

Proponując długoterminową umowę i korzystając z faktu, że właścicielowi zależało, aby w końcu to wynająć, obniżyliśmy wspólnie cenę o 1100zł.

Jedyny “minus” tej transakcji był taki, że ogłoszenie przechodziło przez agencję, co wiązało się z zapłatą wynagrodzenia pośrednikowi. Jednak miesięczny zysk jest na tyle wysoki, że całość poniesionych kosztów zwróciła się w pierwszych 3 miesiącach. W końcu dzięki pośrednikowi, znalazłem to ogłoszenie w internecie.

Dlatego warto aktywnie szukać okazji wszędzie tam gdzie się da. Czasem najmniej spodziewane sytuacje mogą przynieść całkiem konkretne dochody.

Szczególnie polecam podpytać Pawła gdzie wyszukiwać takich perełek. Dzięki krótkiej rozmowie, pozyskałem następną nieruchomość, którą opisze w kolejnej historii ;).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wyszukiwaniu okazyjnych nieruchomości to najbliższa okazja będzie 25 marca na kolejnej edycji Akademii Sourcingu w Poznaniu. Będę uczestnikiem tego spotkania, więc przy okazji możemy wymienić się doświadczeniami na temat podnajmu.

Jeżeli jesteś inwestorem z Poznania i chcesz podpisać ze mną długoterminową umowę najmu z gwarancją zysku – serdecznie zapraszam do kontaktu przez Pawła – [email protected].

*Wywiad przeprowadzony w lutym 2017 roku.