Rynek nieruchomości w stolicy jest jednym z największych i co się z tym bezpośrednio wiąże, również najdroższych. Nie odstrasza to jednak osób zainteresowanych zakupem własnego M – popyt na lokale mieszkalne w Warszawie nieustannie utrzymuje się na wysokim poziomie a inwestycje deweloperskie bardzo szybko znajdują nabywców. 

Szukasz mieszkania pod inwestycję w Warszawie? A może wręcz przeciwnie, chcesz kupić lokal dla siebie? Niezależnie od tego, w której sytuacji aktualnie się znajdujesz, zachęcamy do lektury tego artykułu. Podpowiadamy, gdzie w stolicy za mieszkanie zapłacisz najwięcej, ile wynosi średnia cena za mkw. nieruchomości w Warszawie i w których dzielnicach opłaca się kupić M. 

Nowe mieszkanie w Warszawie – w jakiej dzielnicy? 

Którą dzielnicę warto wybrać rozważając zakup nowego mieszkania w Warszawie? To pytanie, jakie bardzo często zadają osoby zainteresowane kupnem M. Niezależnie od tego czy wybierasz lokal dla siebie czy pod inwestycję, w pierwszej kolejności powinieneś skupić się na analizie potrzeb mieszkaniowych (w przypadku nieruchomości dla siebie) lub analizie potrzeb potencjalnych najemców czy późniejszych właścicieli lokali (w przypadku nieruchomości pod inwestycję). Dzięki niej będziesz mógł zawęzić etap dalszych poszukiwań, skupiając się na lokalizacjach odpowiadających Twoim potrzebom. 

Podzielona na 18 dzielnic Warszawa jest miastem bardzo zróżnicowanym. Kluczowym rozdzielnikiem jest przepływająca przez stolicę Wisła, łącząca część lewobrzeżną z prawobrzeżną. Dzielnice zlokalizowane po lewej stronie (Bielany, Bemowo, Ursus, Żoliborz, Wola, Ochota, Włochy, Ursynów, Mokotów, Śródmieście, Wilanów) są lepiej skomunikowane – do dyspozycji mieszkańców pozostaje rozbudowana sieć transportu miejskiego, w tym linie autobusowe, tramwajowe i metro. 

Po przeciwnej, praskiej stronie (Białołęka, Targówek, Praga-Północ, Rembertów, Praga-Południe, Wesoła, Wawer) aktualnie znajduje się kilka stacji metra. trwa jednak rozbudowa II linii. Różnice – choć nie aż tak znaczące – widoczne są także w średnich cenach za metr kwadratowy. Praska część jest nieznacznie tańsza, choć oczywiście finalne ceny zależą od konkretnej lokalizacji, standardu inwestycji, metrażu, dodatkowych udogodnień. 

Kupno mieszkania w Warszawie – najdroższe i najtańsze dzielnice 

Średnia cena nieruchomości w Warszawie wynosi aktualnie 12 214 zł za mkw. Najdroższe mieszkania znajdziesz w Śródmieściu, Wilanowie, Mokotowie, Żoliborzu i Woli. Dlaczego w tych dzielnicach nieruchomości kosztują najwięcej? Pierwszym czynnikiem jest atrakcyjna lokalizacja, gwarantująca szybki i bezproblemowy dojazd do ścisłego centrum. Kolejnym jest wysoki standard lokali mieszkalnych oferowanych przez deweloperów. Nierzadko inwestycje w tych dzielnicach posiadają szereg udogodnień, jak siłownia czy basen dla mieszkańców. 

Do najtańszych dzielnic należą Wawer, Białołęka, Ursus i Rembertów – to dzielnice polecane w szczególności dla rodzin z dziećmi z uwagi na sporą ilość terenów zielonych, jednak nieco dłuższy dojazd do centrum miasta.