Fot. Archiwum prywatne Magdy i Andrzeja

Wstęp

Cześć, Mam na imię Magda i wraz z mężem Andrzejem mieszkamy w Gdyni i inwestujemy w Trójmieście.

Nieruchomościami zainteresowaliśmy się kilkanaście miesięcy temu. Z początku chcieliśmy tylko kupować, remontować i sprzedawać mieszkania z zyskiem, ale pół roku temu mieliśmy przyjemność wziąć udział w warsztatach u Pawła i Kamila.

Dzięki warsztatom otworzyliśmy się na nową formę budowania dochodu pasywnego jaką jest podnajem oraz tworzenie gotowców inwestycyjnych.

Na co dzień prowadzimy z Andrzejem firmę projektową, nieruchomości mają być dla nas drugim źródłem finansów, które pozwoli nam pracować wtedy, kiedy mamy ochotę, a nie kiedy musimy.

Opowiemy Wam historię pozyskania pierwszego mieszkania po Warsztatach.

Fot. Archiwum prywatne Magdy i Andrzeja

Pierwsze mieszkanie w podnajmie

Mieszkanie, które teraz opiszemy zostało znalezione zwyczajnie na portalu z ogłoszeniami.  Zadziałała statystyka – musieliśmy obejrzeć wiele mieszkań i w końcu udało się znaleźć Właściciela, który był otwarty na podnajem i nasze adaptacje. 

Po drodze spotykaliśmy oczywiście Właścicieli, którzy nie chcieli rozmawiać o naszej koncepcji. Najważniejsza jest jednak wytrwałość, ponieważ my proponujemy spokój i gwarancję kapitału. Musimy tylko trafić na osobę, która po prostu potrzebuje takiej usługi.

Jakich argumentów używaliśmy w rozmowie z Właścicielem ? Po standardowej rozmowie okazało się, że znalezione mieszkanie było dotychczas wynajmowane studentom
od października do czerwca
i w wakacje stało z reguły puste. To kilka miesięcy bez regularnych przychodów. Przekonaliśmy więc Właściciela do siebie tym, że mieszkanie teraz będzie pracowało cały rok. Umowę, którą otrzymaliśmy na Warsztatach podpisaliśmy z osobą decyzyjną na 5 lat.

Udało się z wynegocjować bonus w postaci pierwszej płatności za mieszkanie od początku października, a nie od dnia podpisania umowy. Mieszkanie, które udało nam się pozyskać ma około 60 m2 i cztery pokoje 18 m2 , 9 m2 , 6 m2 i 6 m2. Ze względu na proporcje największego pokoju trudno byłoby go podzielić na dwa mniejsze więc zdecydowaliśmy się na podnajmowanie 4 pokoi.

Mieszkanie wymagało gruntownego sprzątania i odświeżenia. Zostały pomalowane tapety w pokojach i przedpokoju oraz kafelki w łazience i toalecie. Zdecydowaliśmy się na wymianę mebli. Część prac wykonaliśmy własnym nakładem ze względu na problemy z dostępnością ekipy remontowej i kończącym się najlepszym sezonem na wynajem (umowę
z Właścicielem podpisaliśmy w drugiej połowie września)
.

Jeszcze w trakcie remontu zdecydowaliśmy się na opublikowanie ogłoszeń o wynajmie.
Pierwszy lokator wprowadził się dzień po złożeniu mebli.

Jak to wygląda finansowo?

   • Dochód z najmu rocznie: 14 400 zł
   • Czas trwania umowy: 5 lat
   • Koszt remontu i wyposażenia: 10 500 zł
   • Dochód z najmu miesięcznie: 1 200 zł

   

Wszystkie nakłady, które ponieśliśmy na tym mieszkaniu zwrócą się nam szybciej niż w rok – zgodnie z teorią, jakiej nauczyliśmy się na Warsztatach z Podnajmu. W skali 5 lat to mieszkanie przyniesie nam 72 000 zł. Teraz dodamy tylko kolejne mieszkania, które przyjemnie ułożą się bardzo dobry biznes.

Poniżej możesz zobaczyć zdjęcia przed i po remoncie. Nie jest to nasze mieszkanie – jesteśmy tam tylko najemcą. W takim przypadku należy przeprowadzić optymalny kosztowo remont, tak aby wszystkie strony były zadowolone.

Parametry techniczne mieszkania

Kraj Polska
Miasto Gdańsk
Lokalizacja Przymorze
Typ nieruchomości Płyta
Stan techniczny Do odświeżenia
Piętro 6/10
Metraż 60 m2
Układ 4 pokoje

Podsumowanie historii

Najważniejsza w poszukiwaniu mieszkania na podnajem jest determinacja. Szczególnie na początku swojej drogi nie można się poddawać.

Ciężki do zaakceptowania jest fakt, że zdecydowana większość naszych prób będzie nieudana i frustrująca. W pewnym momencie jednak zaczyna się fala poleceń i wszystko idzie zdecydowanie prościej.

Do każdego spotkania warto się dobrze przygotować, ponieważ z czasem jest coraz łatwiej rozmawiać z Właścicielami i przekonywać ich, że obie strony skorzystają na tym układzie.

Dla mnie i Andrzeja bardzo ważne jest bycie uczciwym i sumiennym w tym co robimy. To przynosi nam satysfakcję, a drugiej stronie poczucie, że z nami warto się wiązać umową. Takie zasady stosowaliśmy dotychczas w naszej firmie i chcemy je kontynuować w inwestowaniu w nieruchomości.

Pozdrawiamy serdecznie i do zobaczenia przy najbliższej okazji,
Magda i Andrzej z Trójmiasta.

Kontakt do autorów wpisu:
[email protected]

PS od Pawła Albrechta:

„Bardzo dużym wsparciem są spotkania i webinary organizowane dla Absolwentów Warsztatów z Podnajmu. Prowadzą je sami Absolwenci, którzy pokazują na swoim przykładzie, że to co robimy jest na prawdę proste”.

 

Więcej na temat Warsztatów z Podnajmu przeczytasz tutaj:
https://pawelalbrecht.com/podnajem/

*Wywiad przeprowadzony w październiku 2018 roku.