Fot. Archiwum prywatne Zbyszka

Wstęp

Nazywam się Zbyszek. Jestem pierwszym uczestnikiem programu mentoringowego. Na co dzień pracuję na etacie w korporacji. Długo szukałem swojego pierwszego mieszkania. Na początku celowałem we flipy, jednak później zdecydowałem się wykorzystać moją zdolność kredytową w inny sposób. Rozpocząłem poszukiwania mieszkań 3-4 pokojowych do przerobienia na 6 pokoi.

Trafiła się dobra okazja w uznanej lokalizacji więc już dzisiaj cieszę się przepływem gotówki na poziomie ponad 2000 zł miesięcznie.

Fot. Archiwum prywatne Zbyszka

Okazja inwestycyjna

Oferta mieszkania została znaleziona normalnie w internecie. Umówiłem się na obejrzenie mieszkania na godzinę 16, zaraz po mojej pracy. Okazało się, że kilku oglądających było również umówionych jednak trochę później. Ważna była szybka decyzja więc zdecydowałem się od razu na zakup nieruchomości.

Doskonale wiedziałem, że mieszkania w tej lokalizacji świetnie się wynajmują dla studentów. Ten typ bloku jest idealny do podziału mieszkania na 6 pokoi. Dlatego przygotowując się wcześniej do tego tematu byłem w stanie tak szybko podjąć decyzję i wyprzedzić innych inwestorów.

Okazja tak na prawdę nie wynika z niskiej ceny mieszkania, bo można te mieszkania kupić jeszcze taniej. Cały pomysł polega na wykreowaniu okazji poprzez wytworzenie dwóch dodatkowych pomieszczeń z kuchni i salonu. Dzięki temu zwiększamy dochód z najmu o dodatkowe 2x650zł. Oczywiście wcześniej warto skonsultować się z osobą, która robiła podobne mieszkanie.

Mieszkania dla najemców są ładnie urządzone i komfortowe. Pokoje we wrześniu wynajmują się w kilka dni. Przy odpowiednich umowach najmu, kaucjach i systemach weryfikacji najemców możemy liczyć na spokojny przepływ gotówki.

Parametry zakupionego mieszkania

Kraj Polska
Miasto Poznań
Lokalizacja Grunwald
Typ nieruchomości Płyta
Stan techniczny Do generalnego remontu
Piętro 6
Metraż 67 m2
Układ przed adaptacją 4 pokoje
Układ po adaptacji 6 pokoi
Cena zakupu nieruchomości 300 000 zł
Koszty okołozakupowe 8 700 zł
Koszt remontu i wyposażenia 55 000 zł
Czas trwania remontu 2 miesiące
Przychód miesięczny 3 900 zł ( przychód roczny: 46 800 zł )
Wkład własny 35 000 zł
Zaangażowany kapitał własny kredyt na remont ( 35 000 zł )
Rata kredytu 1 450 zł
Finalny miesięczny zysk 2 000 zł

Podsumowanie projektu

W remoncie wszystko trwa dwa razy dłużej niż się założy. Nie ma sensu kupować najtańszych materiałów, wtedy kupuje się podwójnie. Drzwi i futryny warto zamówić jako pierwsze. Czeka się nie nie kilka tygodni. Najwięcej czasu zajmuje krążenie do Castoramy, więc zachęcam do tworzenia dokładnej listy zakupów.

Na samym końcu chciałbym powiedzieć, że nie udałoby mi się to wszystko, gdyby nie merytoryczne wsparcie mojego mistrza i mentora Damiana Kleczewskiego. Damian dzięki znajomości poznańskiego rynku mieszkaniowego i najmu wspierał mnie w mojej inwestycji. Jego cenne uwagi i wizje lokalne pomogły mi oszczędzić kilka grubych tysięcy złotych. Nie wspominając już o niewymiernym aspekcie czasu, jaki dzięki niemu zyskałem. W skrócie 95% działań wydaje się oczywistych, ale o pozostałych 5% się nie mówi. To są właśnie te patenty, które robią różnicę. Jeśli zabierasz się za pierwszą swoją inwestycję, cenisz swoje pieniądze i czas, nie bój się pisać i pytać praktyków.

Dzięki kontaktom zdobytym na mentoringu oraz w klubie inwestora, dokładnie wiedziałem jak przeprowadzić taką transakcję.

Od Autora:

„Ze względu na bardzo dużą konkurencję, nie opisaliśmy tutaj wszystkich szczegółów dotyczących dzielenia i tworzenia dodatkowych pokoi. Wszystkiego możesz się dowiedzieć rozmawiając z nami osobiście. Opisana jest tylko inspirująca historia sukcesu Zbyszka, który cieszy się przepływem gotówki na poziomie 2000 zł po odliczeniu wszystkich kosztów. Przy odpowiedniej konstrukcji umowy, standardzie lokalu oraz dobrej lokalizacji nie ma mowy o pustostanach przynajmniej przez najbliższe kilka lat. Zachęcam Ciebie czytelniku do budowania zdolności kredytowej i wykorzystywania jej w ten sposób.

Pamiętaj jednak, że raty kredytu mogą gwałtownie wzrosnąć jeżeli zmieni się wysokość stóp procentowych. Takie mieszkania jest również trudniej sprzedać, bo nabywcami są zazwyczaj tylko podobni nam inwestorzy. Jednak kto nie ryzykuje nie pije szampana. Pracy jest tyle co przy kawalerce, a zyski są 10x wyższe”.

*Wywiad przeprowadzony w październiku 2016 roku.