Cztery dni intensywnego poszerzania wiedzy, trzy wieczory networkingowe, 12 panelistów, 200 uczestników oraz nieograniczone możliwości pozyskiwania kontaktów i zawierania transakcji – tak wyglądał III Zjazd Absolwentów Albrecht International. Prelegenci, uczestnicy i organizatorzy debatowali w Warszawie nad tematem „Nieruchomościowej Emerytury”.

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Siła merytoryki

Rynkowi eksperci oraz absolwenci spotkań Albrecht International omówili na scenie swoje podejście do inwestycji w nieruchomości. Każdy z prelegentów przedstawił plan realizacji własnej nieruchomościowej emerytury, omówił swoją drogę do osiągnięcia tego celu, a także opisał przykładowe inwestycje.

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Swoimi doświadczeniami podzielili się: Dawid Dowbusz, Wojciech Orzechowski, Aleksandra Włodarczyk, Anna Kamińska-Piórek i Katarzyna Skoczny-Paszel, Rafał Matyjaszek, Paweł Czerwiński, Mateusz Jadach, Radek i Milena Walinowicz, Mariusz Stężały i Paweł Albrecht.

Aleksandra Włodarczyk

Ola to inwestorka z Bydgoszczy, która w krótkim czasie przeszła długą drogę od pracy na etacie w Urzędzie Skarbowym do niezależności finansowej. Jej historię niedawno poznaliście na Blogu Pawła Albrechta: https://pawelalbrecht.com/z-pracy-na-etacie-do-ponad-14-flipow/.

Inwestorka na początku swojego wystąpienia uświadomiła uczestnikom dlaczego inwestowanie w nieruchomości powinno być szczególnie ważne dla kobiet. Podkreśliła, że do zadbania o własne finanse i emeryturę skłoniły ją twarde dane. Wynika z nich, że płace kobiet w 2018 r. były niższe o 19,9 proc. niż płace mężczyzn, a 69,8 proc. kobiet oraz 32,6 proc. mężczyzn otrzymuje emeryturę niższą niż 2,2 tys. zł.

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Na pytanie dlaczego wybrała zbudowanie emerytury poprzez nieruchomości, odpowiada, że „w pierwszej 10 najbogatszych kobiet świata, znajduje się aż 6 pań, które zbudowały swój majątek dzięki inwestycjom w nieruchomości”. To przekonało ją, aby pójść w ich ślady.

Rafał Matyjaszek

Inwestycje międzynarodowe to temat przewodni wystąpienia Rafała Matyjaszka. Podzielił się doświadczeniami i przedstawił swój punkt widzenia dotyczący specyfiki rynku w Dubaju, Gruzji i na Wyspach Zielonego Przylądka. Lokowanie kapitału poza granicami Polski stanowi dla niego dywersyfikację wobec krajowych inwestycji.

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Mateusz Jadach

Droga do niezależności finansowej jednego z najmłodszych absolwentów szkoleń Albrecht International została opisana tutaj: https://pawelalbrecht.com/mateusz-jadach/. Mateusz Jadach w trakcie zjazdu streścił ją na scenie, opowiedział uczestnikom o swoich doświadczeniach oraz przedstawił przykładowe realizacje.

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Paweł Czerwiński

Paweł to przedsiębiorca, inwestor, współzałożyciel Stowarzyszenia „Mieszkanicznik”. Na zjeździe nie tylko podzielił się wiedzą i doświadczeniem zebranym przez lata na rynku nieruchomości, ale także przedstawił nową perspektywę patrzenia na zwrot z inwestycji.

Zauważył m.in. że od mieszkania na wynajem kupionego w przeszłości np. za 300 tys. zł liczyliśmy 10 proc. zwrotu rocznie. Natomiast jeżeli obecnie wartość tej nieruchomości zwiększyła się np. do 350 tys. zł to warto ponownie policzyć ROI, uwzględniając aktualną wartość lokalu. W efekcie wynik byłby dla inwestora mniej atrakcyjny. W takiej sytuacji warto przemyśleć sprzedaż inwestycji i kupno kolejnej, która obecnie pozwoli zarobić 10 proc.

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

A jak Paweł Czerwiński podszedł do pomysłu realizacji nieruchomościowej emerytury? Wykorzystał maksymalnie zdolność kredytową w Polsce. Najpierw realizował kontrakty IT, a na flipowanie poświęcał czas wolny, który zostawał mu po zakończeniu regularnej pracy. Początkowo swój biznes nieruchomościowy oparł o kupno kawalerek oraz mieszkań na „mało pokoi” w Warszawie i Łodzi. O tym jak dalej przebiegała jego droga opowiedział uczestnikom spotkania.

Poniżej przykładowe realizacje, którymi podzielił się ze społecznością Albrecht International.

Fot. Prezentacja Paweł Czerwiński, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Dawid Dowbusz

Jeśli nie Anglia, to co? Liderem polskich inwestorów w Wielkiej Brytanii jest Dawid Dowbusz. Dzień przed rozpoczęciem III Zjazdu Absolwentów Albrecht International odbyło się dodatkowe szkolenie, podczas którego inwestor dzielił się szczegółami procesów inwestycyjnych w ojczyźnie Szekspira.

Uczestnicy ekskluzywnego spotkania dowiedzieli się m.in. na czym polega „Remortgage” w UK, a także czy i kiedy warto zabrać się do tego procesu przeniesienia kredytu hipotecznego w celu uzyskania korzystniejszych warunków.

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Natomiast podczas prelekcji na dużej scenie, Dawid mówił m.in. o reinwestowaniu środków w kolejne nieruchomości, wspólnych inwestycjach z Pawłem Albrechtem w Anglii, powiększaniu portfolio i zatrudnieniu wykwalifikowanej kadry oraz inwestycji deweloperskiej w UK.

Anna Kamińska-Piórek i Katarzyna Skoczny-Paszel

Ania i Kasia to inwestorki, które przygotowują mieszkania inwestycyjne na terenie Szczecina. Poza nieruchomościami zajmują się także stomatologią. Nadwyżki pieniędzy zarobione w swoich gabinetach lokują w okazje inwestycyjne. Korzystają również z dźwigni kredytowych, ale równocześnie dążą do wcześniejszej spłaty zobowiązań. O tym, w jaki sposób działają, pisaliśmy w dziale Success Stories (przeczytaj więcej tutaj: https://pawelalbrecht.com/megameta/).

W trakcie III Zjazdu Absolwentów inwestorki m.in. zwróciły uwagę na szanse i zagrożenia płynące z inwestowania w nieruchomości. Wśród plusów swojego planu inwestycyjnego wymieniają budowę rodzinnego majątku, poczucie posiadania zabezpieczonej emerytury, możliwość inwestowania w inne aktywa, swobodę zarządzania cudzym kapitałem, a także brak konieczności chodzenia do pracy w przypadku choroby lub tragedii życiowej.

Inwestorki są jednak świadome również zagrożeń, które rodzi przygotowany przez nie plan. Wśród minusów wymieniły niepewność o stopy procentowe, podatki i ustanowienie niekorzystnego prawa przez władze, a także potencjalne zagrożenie konfliktem zbrojnym oraz brak możliwości korzystania z tych pieniędzy obecnie.

Panie podzieliły się także szczegółami kilku przeprowadzonych inwestycji. Dwie z nich znajdują się poniżej.

Mieszkanie 5 pokoi plus kawalerkaKawalerka nr 1
Cena zakupu290 000Cena zakupu165 000
Wkład własny29 000Wkład własny16 500
Kredyt261 000Kredyt148 500
Pozostałe koszty17 435Pozostałe koszty4 850
Remont178 000Wyposażenie7 210
Wkład kapitału224 435Wkład kapitału28 560
Rata kredytu1 265Rata kredytu735
Cena najmu4 350Cena najmu1 500
Podatek369Podatek128
Zysk2 716Zysk638
ROE 2716 zł x 12 miesięcy x 100% / 224 435 zł = 14,4%ROE 637 zł x 12 miesięcy x 100% / 28 560 zł = 26,7%

Milena i Radek Walinowicz

Rodzeństwo fliperów z Gdańska jest najlepszym przykładem na to, że z rodziną wychodzi się dobrze nie tylko na zdjęciach. Milena i Radek swoją drogę inwestycyjną rozpoczęli rok temu, a za sobą mają już 23 flipy bez remontu. W ciągu 12 miesięcy wygenerowali zysk na poziomie 1 mln zł.

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Na czy polega ich plan realizacji wcześniejszej emerytury? Maksymalne wykorzystanie zdolności kredytowej, kupowanie mieszkań w kredycie 50/50 lub 80/20, zbudowanie portfela inwestycyjnego w postaci kawalerek na wynajem, emerytura min. 25k na osobę.

Fot. Prezentacja Milena i Radek Walinowicz, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Mariusz Stężały

Ponad 70 spotkań regionalnych w rok! Mariusz Stężały to partner biznesowy Pawła Albrechta i wraz z nim organizuje spotkania społeczności inwestorów w całej Polsce. Sam również zarabia na nieruchomościach i dzieli się swoją wiedzą.

Jaki jest plan Mariusza na nieruchomościową emeryturę? Inwestor wykorzystuje zdolność kredytową w Polsce i przeznacza ją na kupno małych mieszkań i lokali użytkowych w top lokalizacjach, przeznacza kapitał na domy na wynajem w UK oraz wziął pod lupę rynek hiszpański, gdzie celuje w apartamenty na wynajem krótkoterminowy w najlepiej rozwiniętych ośrodkach turystycznych.

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

W trakcie swojej prezentacji Mariusz Stężały podzielił się ze społecznością Albrecht International swoimi doświadczeniami z inwestowania w kwatery pracownicze.

Fot. Prezentacja Mariusz Stężały, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Wojciech Orzechowski

Jeden z pierwszych na rynku szkoleniowców z zakresu nieruchomości opowiedział jak na przestrzeni lat rozwijało się jego podejście do inwestowania. Wojciech Orzechowski w trakcie wystąpienia zaskoczył słuchaczy wyznaniem, że niedawno przestał być rentierem i utracił płynność finansową.  Jednak duża inwestycja nieruchomościowa, która zachwiała jego portfelem, ma przynieść zyski w okresie długoterminowym.

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Wojtek podzielił się także swoimi trzema najważniejszymi zasadami życiowymi:

  • Jeśli widzisz, że wszystko zaczyna Ci się wymykać spod kontroli, to znak, że działasz właściwym tempem
  • Wszystko co robisz, rób dwa razy szybciej
  • Rób dwie rzeczy naraz

Fot. Prezentacja Wojciech Orzechowski, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Paweł Albrecht

Lider społeczności Albrecht International podzielił się ze swoimi słuchaczami dokumentacją wielu realizowanych przez siebie inwestycji. Opowiedział o tym, jak zbudował nieruchomościową emeryturę w Polsce i w jaki sposób pracuje nad zrobieniem tego samego w Anglii.

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Poza dużą dawką wiedzy merytorycznej, Paweł opowiedział także o inteligencji finansowej, sile wartości, którymi warto kierować się na swojej drodze inwestycyjnej i wadze relacji w biznesie. Nawiązał do umiejętności budowania zespołów, delegowania zadań i doceniania współpracowników.

Ważnym punktem wystąpienia było także przesłanie dotyczące „wyjścia z wyścigu” i pamiętania o tym, by nie zatracić się w rywalizacji i walce o pieniądze.

Nie tylko pieniądze

W trakcie III Zjazdu Absolwentów została zorganizowana charytatywna loteria podarunkowa. Inwestorzy zakupili ponad 500 losów, a zebrane środki zostały przekazane na pomoc potrzebującym, których wskazali uczestnicy spotkania.

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Szczęśliwi posiadacze wygranych losów otrzymali zaproszenia na szkolenia Albrecht International, książki dot. inwestowania, biznesu oraz inteligencji finansowej,  magazyny „Strefa Nieruchomości”, bony do wykorzystania w gabinetach stomatologicznych, sesje z trenerem personalnym, kurs budowania profesjonalnego wizerunku i wiele więcej.

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Networking

Poznawanie ludzi z branży i budowanie relacji to jeden z czynników sukcesu w sektorze nieruchomości. Odpowiedni balans między przyswajaniem wiedzy merytorycznej a czasem na integracje pozwala zbudować trwałe więzi między uczestnikami szkolenia. Owocem wieczornego networkingu było zawarcie wielu współprac oraz dogadanie szczegółów transakcji w luźnej atmosferze.

Ponieważ część networkingowa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem to już niebawem zostanie zorganizowane wydarzenie specjalne. Będzie to „Wesele Inwestorów”, czyli duży event w Sali Balowej. Tym razem bez części panelowej i bez prelekcji. Goście będą słuchali muzyki na żywo, nastąpi jeszcze większa integracja środowiska inwestorów i zabawa do białego rana.

Fot. Dominik Tryba, III Zjazd Absolwentów Albrecht International

Artykuł został przygotowany przez redakcję Albrecht International w grudniu 2019.